Drogi i autostrady

Drogi i autostrady

droga

Rynek budowlano – inwestycyjny to nie tylko budownictwo mieszkaniowe. Coraz więcej inwestycji realizowanych jest ze środków publicznych, a wśród nich dominują drogi.

Budowa nowej infrastruktury drogowej wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań. Przede wszystkim konieczne jest pozyskanie działek na taką inwestycję. Dzięki odpowiednio skonstruowanym przepisom, drogi o szczególnym znaczeniu mogą być realizowane na wyjątkowych zasadach.

Wydawane jest zezwolenie na realizację inwestycji połączone z przejęciem nieruchomości, przez które droga ma przebiegać.

Jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia inwestora, tj. organu publicznego, jednak bardzo niesprzyjające właścicielom takich działek. W zasadzie nie mają oni możliwości sprzeciwienia się w jakikolwiek sposób takiej inwestycji, działki są wywłaszczane zgodnie z prawem, a ich właściciele otrzymują rekompensatę finansową. Dotyczy to nie tylko budowy dróg, ale także linii kolejowych czy mostów. Pozwala to na szybszą realizację szczególnie kluczowych inwestycji. Wcześniej pozyskanie odpowiednich działek wiązało się z dziesiątkami postępowań, które trwały wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.